Well Now

Higiena i Profilaktyka

  • Scaling
  • piaskowanie
  • GBT
  • profilaktyka fluorowa
  • instruktaż higieny

Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Higiena i profilaktyka próchnicy to zabiegi takie jak skaling, piaskowanie, fluoryzacja kontaktowa i lakowanie bruzd.

Każda wizyta higienizacyjna powinna zacząć się od wybarwienia złogów nazębnych.

Skaling to zabieg usunięcia twardych złogów wykonywany przy pomocy ultradźwięków, a w niektórych przypadkach także ręcznie. Wykonujemy go minimum 2 razy w roku. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny, szczególnie istotny u pacjentów ortodontycznych, implantologicznych i z chorobami przyzębia.

Piaskowanie to usuwanie z powierzchni szkliwa osadów przy pomocy drobnego proszku dozowanego pod ciśnieniem. Częstotliwość wykonywania zabiegu zależy od trybu życia i nawyków dietetycznych i higienicznych.

GBT i metody pochodne oparte są na stosowaniu “miękkiego” wielocukrowego piasku i używaniu piaskarek o niższym ciśnieniu, co pozwala także na delikatne usunięcie płytki bakteryjnej z wnętrza kieszonek dziąsłowych i z powierzchni śluzówki.

Równie ważna jak same zabiegi higienizacyjne jest edukacja – nasza higienistka nauczy Państwa jak prawidłowo i bez szkody dla zębów i dziąseł używać nitki i szczoteczki.

Lakowanie czyli uszczelnienie bruzd lakiem szczelinowym wykonuje się u dzieci w zębach trzonowych. Jest to jeden z rutynowych zabiegów w profilaktyce próchnicy.

 Po zabiegach skalingu i piaskowania stosujemy preparaty fluorowe i/lub wapniowe w celu lepszej remineralizacji i wzmocnienia szkliwa.

Profilaktyka fluorowa (lakierowanie szkliwa lakierem fluorowym) jest także podstawową formą profilaktyki próchnicy u najmłodszych pacjentów.

error: Content is protected !!
Skip to content